Bense & Eicke Glycerine Leather Soap, 500 g

Cleaning and conditioning care for smooth leather

CHF 15.70

(CHF 31.40 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Very high glycerine content
  • Conditions leather and restores its natural suppleness
  • Suitable for all types of smooth leather

Frequently bought together with Bense & Eicke Brilliant Brillant Cleaning Mousse, 200 ml

Bense & Eicke Glycerine Leather Soap, 500 g CHF 15.70 (CHF 31.40 / kg)
Bense & Eicke Brilliant Brillant Cleaning Mousse, 200 ml CHF 9.85 (CHF 49.25 / l)
Total price: CHF 25.55
Description

This classic leather soap has a glycerine-rich formula that helps restore the natural suppleness of leather. It cleans leather equipment thoroughly while conditioning and preserving the material in a single step. Suitable for all types of smooth leather.


Directions for use:
Work into a lather on a damp cloth and clean the leather.


Item no.: BE-2900
Content: 500 g
EAN: 4037714029009
Manufacturer No.: 2900
Brands: Bense & Eicke
Compostion

>30% Soap, Fragrances, Terpineol, Linalool, Cinnamyl alcohol, Benzyl Salicylate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Bense & Eicke GmbH & Co. KG, Edemisser Dorfstraße 25, 37574, Einbeck, Germany, www.bense-eicke.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bense & Eicke Glycerine Leather Soap

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder