Excellent Horse Excellent Horse Hi Gloss Glitter Spray, Gold (250 ml)

Unique shine and gloss for your horse

CHF 15.98 CHF 17.75 -10%

(CHF 63.92 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: Gold

Only 9 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Easy application & easy removal
  • Can be used with stencils
  • For coat, mane & tail

Frequently bought together with Excellent Horse Excellent Horse Hi Gloss Glitter Spray, Silver (250 ml)

Excellent Horse Excellent Horse Hi Gloss Glitter Spray, Gold (250 ml) CHF 15.98 (CHF 63.92 / l)
Excellent Horse Excellent Horse Hi Gloss Glitter Spray, Silver (250 ml) CHF 15.98 (CHF 63.92 / l)
Total price: CHF 31.96
Description

Make your horse or pony shine like never before with the glitter spray from Hi Gloss! The high-quality spray provides a sparkling glitter effect on the coat, mane and tail for a gorgeous, glamorous finish.

The glitter effect can be easily removed with a brush.

Plus, you can use stencils to spray beautiful patterns and designs on your horse's coat. Let your creative juices flow!

Item no.: XZO-HAC-HIGL5054
Content: 250 ml
EAN: 8716759606609
Manufacturer No.: HIGL5054
Brands: Excellent Horse
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Polyethylene Terephthalate, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Polyurethane-11, CI 19140, CI 15850, Citric Acid, CI 77000

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Hofman Animal Care, De Leemkoele 2, 7468, DM Enter, Netherlands, www.hofmananimalcare.nl

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Excellent Horse Hi Gloss Glitter Spray

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder