hanfred Hemp Minis - Beef, 90 g

Extra small treats with beef

CHF 10.37 CHF 11.55 -10%

(CHF 115.22 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 90 g

In stock from October 29

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 03 November

Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 95% beef
  • 5% hemp powder
  • Perfect for small to medium-sized dogs

Frequently bought together with The Goodstuff Wild Pieces, 150 g

hanfred Hemp Minis - Beef, 90 g CHF 10.37 (CHF 115.22 / kg)
The Goodstuff Wild Pieces, 150 g CHF 11.85 (CHF 79.00 / kg)
Total price: CHF 22.22
Description

Hemp Minis are especially small treats for small to medium-sized dogs and can be easily chewed.

  • Treat Cubes with 95% beef and 5% hemp powder.
  • Perfect little reward with added value for on the go and, of course, at home.
  • WITHOUT flavour enhancers, preservatives and cereals.

The perfect snack for small dogs can additionally be fed as a reward between daily meals. One tin contains the recommended daily amount of hemp for medium-sized dogs (11 - 25kg).

Advice:
Please always provide sufficient fresh drinking water.

Item no.: XVA-HF-eh109
Content: 90 g
EAN: 9120110780164
Manufacturer No.: [hh180]
Brands: hanfred
Properties: Grain-Free, No artificial preservatives, Without Flavour Enhancers, Allergen-free
Type of Feed: Complete feed
Storage information: Store in a cool, dry place away from light
Animal Life Stage: Adult, Senior
Focus area: Anxiety/stress
Components

Analytical constituents

Components
Crude protein 89 %
Raw Fat 2,4 %
Crude ash 2,4 %
Rohöle und -fette 0 %
Crude fibre 2,1 %
Composition

95 % Beef, 5 % Hemp powder

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Hanfred HTG Hempfood, Mitterfladnitz 42, 8322, Studenzen, Austria, www.hanfred.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for hanfred Hemp Minis - Beef