leovet Silkcare Spray, 550 ml

Silk proteins catch the light for a fascinating shine

CHF 15.25 CHF 16.95 -10%

(CHF 27.73 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 550 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Dust repellent
  • Easily brush dirt off your horse's coat
  • For a beautiful shine

Frequently bought together with CXEVALO Mane and Tail Spray, 500 ml

leovet Silkcare Spray, 550 ml CHF 15.25 (CHF 27.73 / l)
CXEVALO Mane and Tail Spray, 500 ml CHF 18.68 (CHF 37.36 / l)
Total price: CHF 33.93
Description

German packaging: Silkcare Striegel

The silk proteins in this spray naturally reflect the light, giving your horse's coat a lovely shine. Silkcare Spray makes the horse's coat dust and dirt repellent, making it easy to brush off urine, excrement or dried-on dirt.

Item no.: LV-190908
Content: 550 ml
EAN: 4033081190571
Manufacturer No.: 190908
Brands: leovet
Type of Dosage: Spray
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: leovet Dr. Jacoby GmbH & Co.KG, Beim Eberacker 1, 35633, Lahnau, Germany, www.leovet.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for leovet Silkcare Spray

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder