NATUSAT Artichoke Herb, 500 g

Chopped artichoke leaves as a plant-based straight feed

CHF 12.20

(CHF 24.40 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 g

Only 7 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 11.42 / pc-6%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Pure artichoke leaves
  • Cut quality
  • Completely natural

Frequently bought together with NATUSAT Bay oil, 450 ml

NATUSAT Artichoke Herb, 500 g CHF 12.20 (CHF 24.40 / kg)
NATUSAT Bay oil, 450 ml CHF 21.00 (CHF 46.67 / l)
Total price: CHF 33.20
Description

This straight feed material consists of high-quality cut artichoke herb (Folia Cynarae), specifically selected for equine nutrition. It consists of leaves of this member of the Asteraceae family.

Artichoke leaves are distinguished by their large, lobed structure, reaching up to 70 cm in length. They are vibrant green on the upper surface with fine white hairs and a pale, felted underside. The herb is characterised by its faint aroma and naturally bitter flavour profile.

With a crude fibre content of 11.2%, this chopped herb is designed for easy integration into the daily feed ration. As a 100% pure plant-based raw material, it is an ideal choice for horse owners who prefer targeted, single-ingredient supplementation.

Feeding Instructions:
Administer 10–30 g per day for a 500 kg horse (Live Weight)

Item no.: NAT-25063
Content: 500 g
EAN: 4260378072375
Manufacturer No.: 25063
Brands: NATUSAT
Compostion

Artichoke herb

Components

Analytical constituents

Components
Crude protein 0 %
Crude fibre 11,2 %
Crude oils and fats 0 %
Crude ash 0 %
Legal information
Manufacturer: Natusat GmbH, Haldenloh C1, 86465, Welden, Germany, www.natusat.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for NATUSAT Artichoke Herb

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder