hanfred Tooth SOS Dentacare with Venison - For Dogs, 20 g

Delicious dog chews for natural dental care

CHF 3.00

(CHF 150.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 85% game animal muscle meat
  • 15% ground hemp seeds
  • Dental chews for daily dental care

Frequently bought together with hanfred SOS Beef Sticks, 65 g

hanfred Tooth SOS Dentacare with Venison - For Dogs, 20 g CHF 3.00 (CHF 150.00 / kg)
hanfred SOS Beef Sticks, 65 g CHF 6.52 (CHF 100.31 / kg)
Total price: CHF 9.52
Description

Ensure good dental care for your dog with one of these tasty sticks a day. Dentacare Sticks are made from high-quality venison muscle meat (85%) and finely ground hemp seeds (15%). The rough surface can help reduce plaque while chewing – completely free from artificial additives.

Feeding recommendation:
Feed according to your dog’s size and needs. Give the snack between meals. Please refer to the packaging for precise feeding guidelines.

Notes:
Not suitable for pregnant dogs or puppies under 3 months of age. For use only as a complementary feed – not for continuous feeding.

Item no.: XVA-HF-sos300
Content: 20 g
EAN: 9120110781130
Manufacturer No.: [sos300]
Brands: hanfred
Properties: No artificial preservatives, Free from artificial additives, Free from artificial colours, without artificial additives
Type of Feed: Supplementary feed
Animal Life Stage: Adult
Focus area: Teeth
Compostion

Game meat, Hemp seeds

Components

Analytical constituents

Components
Crude protein 72,5 %
Crude fibre 0,8 %
Crude oils and fats 14,2 %
Crude ash 3 %
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Hanfred HTG Hempfood, Mitterfladnitz 42, 8322, Studenzen, Austria, www.hanfred.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for hanfred Tooth SOS Dentacare with Venison - For Dogs

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder